Kedves Látogatók!
A Kecskeméti Kisvasút 2009-ig szállított utasokat. Sokak számára kedvelt volt, ezért újraindítását több szervezet is szorgalmazta, ezek a kezdeményezések azonban nem vezettek eredményre.
2020-ban önkéntes próbálkozás indult, hogy a vasútvonalat az eddigiektől eltérő formában, szabadidős elfoglaltságot, sportolási lehetőséget, kikapcsolódást nyújtó hajtánypályaként lehessen használni. A rendkívül sokrétű munkát siker koronázta: a közlekedési hatóság 2022-ben megadta az engedélyt a hajtányforgalomra.
Vasútszakmai háttérrel rendelkező kezdeményezésünk alapja az önkéntesség, ismérvei a felelős gazdálkodás és az elhivatottság. Munkánk első gyümölcsei már láthatóak, és külön öröm számunkra, hogy egyre többen állnak a kezdeményezés mellé. Bízunk benne, hogy nem azonnal, de folyamatosan, több lépésben sikerül ismét rendezett környezetet teremteni, és idővel a vasúti létesítmények teljesen megújulhatnak. Kérjük, hogy állomásainkon, valamint a vasútvonal mentén Önök is vigyázzanak a rendre és a tisztaságra. Önkéntes munka vagy tárgyi eszköz felajánlásokat ezen túlmenően is szívesen fogadunk. Köszönjük együttműködésüket.
Fontos célunk a közlekedési tudatosság növelése, kérjük a közúton közlekedőket, hogy a vasúti átjáróknál alaposan nézzenek körül, hiszen a vasúti járműveknek minden esetben elsőbbséget kell adni. Kérjük a helyben lakókat, hogy a vágányokra és közvetlen környezetükbe ne helyezzenek idegen tárgyakat, valamint ne parkoljanak a sínek mellé.
Köszönjük szépen mindenkinek a segítségét, aki a hajtányozás elindítása érdekében valamilyen módon segítette a tevékenységünket!
A Kecskeméti Kisvasút hajtányok közlekedésére alkalmas kijelölt szakaszain hajtányozásra van lehetőség.
Jelenleg csak bizonyos napokon lehet hajtányon utazni illetve a hajtányokat felügyelt módon kipróbálni.
A hajtányok átvétele és visszaadása az üzemvezetővel egyeztetett állomáson valósulhat meg, közelgő programjainkról kérjük tájékozódjanak weboldalunk kezdőlapján a “Közelgő események” rovatban!
Az alábbi folyamatosan frissülő naptárunkban tekinthetik meg, hogy mely napokon van lehetőség hajtányozásra. Több különböző eseménytípust tüntetünk fel, amelyek jelentése a következő:
Menetrend szerinti hajtányközlekedés: Ezeken a napokon a weboldalunk menetrend oldalán meghirdetett menetrend szerint közlekednek hajtányjárataink, amelyekre elővételben tudnak helyjegyet váltani weboldalunk menetrend oldalán a helyjegyfoglaló rendszerben. A helyszínen már csak a fennmaradó szabad helyekre lehet jegyet vásárolni.
Különjárat rendelhető: Ezeken a napokon nincs menetrend szerinti közlekedés, azonban különjárat rendelhető.
Hajtánybérlési lehetőség: Ezeken a napokon az eseménynél megadott időpontok között Bugac vasútállomáson lehetőség van kézi- vagy lábhajtány bérlésére, amellyel a szabályzatainkban foglaltak betartásával önállóan hajtányozhatnak.
Kézihajtányozás: Ezeken a napokon az eseménynél megadott időpontok között Bugac vasútállomáson lehetőség van kipróbálni a kézi- vagy lábhajtányokat az állomás vágányain.
Rendezvény: Ezeken a napokon külön programmal rendelkező eseményt tartunk a weboldalunk kezdőlapján a közelgő eseményeknél meghirdetettek szerint. Ilyenkor többnyire lehetőség nyílik motoros hajtányon utazni és kézihajtányokat is kipróbálni.
Egyéni megkeresés alapján a naptárban szereplőtől eltérő napokon is van lehetőség a hajtányozás különböző formáira.
Segítene a hajtánypálya és járműveink fenntartásában? Nagy örömmel és köszönettel fogadjuk, ha támogatói jegy vásárlásával segíti munkánkat.
A támogatói jegy ára 1000 Ft / darab, melyből egyszerre többet is vásárolhat. A támogatói jegyet az online pénztárunkban bankkártyával, illetve PayPal-el lehet megváltani.
Támogatásukat nagyon szépen köszönjük!
Ezen az oldalon találhatók a hajtánypálya üzemi dokumentumai. Kérjük a hajtányosokat, hogy a hajtánypályára érkezés előtt olvassák el az anyagokat és sajátítsák el a tartalmukat.
Az üzemi szabályzatban a hajtánypályára vonatkozó üzemi szabályok találhatóak, míg az üzemi szabályzat magyarázatokkal dokumentumban az üzemi szabályzat szövege ki van egészítve néhány megjegyzéssel, ami az összefüggések jobb megértését segíti.
A jelzések dokumentumban a vasúti pálya mellett található jelzések ismertetése olvasható.
A hajtánypályán közlekedő járművek karbantartásának követelményeit a hajtánykarbantartási szabályzatban találják meg.
Az útvonalkönyv állomási és vonali helyszínrajzokat, pályaadatokat tartalmaz, egyfajta vázlatos térkép a vonalról.
A gyakran ismételt kérdések dokumentumban a hajtánypálya működésével kapcsolatos leggyakrabban felmerülő kérdésekre igyekszünk választ adni.
Az adatkezelési tájékoztató pedig a pálya üzemeltetője által végzett videokamerás megfigyelés adatkezelési tudnivalóit foglalja össze.
Kedves Hajtánytulajdonosok!
A Kecskeméti Kisvasút vágányain létrehozott Kiskunsági Hajtánypályán lehetőség van saját tulajdonú járművekkel is közlekedni. A közlekedés rendjét az üzemvezető szabályozza, az ő engedélyével lehet a járművet vágányra helyezni és a járművel közlekedni. A járművekkel a vonal tetszőleges pontjáról el lehet indulni és bárhol el is lehet őket távolítani a vágányról, fontos azonban, hogy minden tevékenység egyeztetve legyen az üzemvezetővel.
A járműveknek a mindenkor hatályos jogszabályoknak megfelelő engedélyekkel kell rendelkezniük. A járműengedélyezés folyamatát itt foglaltuk össze.
A hajtányoknak a 12 számjegyű hatósági azonosítón kívül a hajtánypályán való közlekedéskor 2-5 betűből vagy számból álló logikai azonosítót is viselniük kell a homlokoldalukon. Ez arra szolgál, hogy a hajtányosok könnyebben azonosíthassák egymást, illetve a pályaszám nélküli járművek is megkülönböztethetők legyenek. Az azonosítót az üzemvezető adja ki, az egyszerűség kedvéért ez általában megegyezik a jármű korábban használt jelzőszámával (ha volt ilyen). A járművek és az azonosítók között kölcsönös megfeleltetés van.
Példa az azonosítókra:
A járművek vezetőinek meg kell felelni az üzemi szabályzatban foglalt követelményeknek. A vasúti törvény jelenleg nem ír elő vasúti szakirányú képesítést a turisztikai hajtányok vezetőire, azonban a közlekedés megkezdése előtt a járművezetők üzemvezetői oktatásban kell hogy részesüljenek.
Minden hajtányost szeretettel várunk!
A jelenlegi jogi szabályozás szerint a motoros hajtány, mint vasúti jármű a közlekedési hatóságnál engedélyköteles. Az engedélyezést a vasúti járművek forgalomba hozatala, üzembehelyezése engedélyezéséről, időszakos és rendkívüli vizsgálatáról, hatósági járműnyilvántartásáról szóló 412/2020. (VIII. 30.) Korm. rendelet szabályozza:
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a2000412.kor
Pillanatnyilag ésszerű keretek között csak a történelmi járművek engedélyeztethetők, amelyekről bizonyítható, hogy már 1984. július 1-je előtt is üzemben voltak (412/2020 r. 42. § (2) ). Tipikusan ilyenek a “csőbútor” hajtányok, PVG-k. Ezeknek az engedélyeit egy egyszerű adatlap kitöltésével hivatalból kiállítja a hatóság. Kérjük, hogy akinek ilyen járműve van, az kezdje el a folyamatot. Fontos, hogy a hatóság és a jogalkotók is lássák, hogy valóban van igény a hajtányok üzembe helyezésére. Mindenkinek szívesen segítünk, hogy melyik rovatba mit kell írni.
A folyamatot a 42. § (1) bek. szerint kell elkezdeni. Külön kérésre emailben küldünk egy hivatalos levél mintát, ha rendelkezésünkre áll, akkor műszaki dokumentumot is, és egy jármű adatlapot. A mindenkor hatályos adatlap erről az oldalról tölthető le:
https://www.kozlekedesihatosag.kormany.hu/hu/dokumentum/124024
Először a pályaszám iránti kérelmet kell beadni, még a régi pályaszámmal (azonosítóval) kitöltve az adatlapot, utána, ha kiadták a 12 jegyű pályaszámot, akkor a típus és üzembe helyezési engedély iránti kérelmet, és az új pályaszámmal az adatlapot. A dokumentumokat a levél fejlécében szereplő címre kell küldeni.
A különböző díjakat a kérelem benyújtásával egyidejűleg kell az Innovációs és Technológiai Minisztérium Magyar Államkincstárnál vezetett 10032000-00290713-38100004 számú számlájára befizetni, a befizetési igazolást pedig a levélhez mellékelni.
Minden dokumentumot papír alapon kell benyújtani a hivatalos elérhetőségeken.
A járműengedély kiadása nem függ attól, hogy normál vagy keskeny nyomtávú hajtányról van szó, bátran lehet normál PVG-t is engedélyeztetni! Egyedüli különbség, hogy a normál nyomtávolságú járművekre nincs díjmérséklés.
Az engedély számát és az engedély kiadásának dátumát el kell küldeni a hajtánypálya üzemvezetőjének.